Рукшинська сільська об'єднана територіальна громада

Чернівецька область, Дністровський район

Хотинське бюро правової допомоги інформує.

Дата: 03.06.2021 17:06
Кількість переглядів: 1608

Відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку.

Після закінчення відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку законодавством надається право оформити відпустку по догляду за дитиною до 6 років. Ця відпустка надається в обов’язковому порядку у випадку коли дитина потребує додаткового домашнього догляду. Така відпустка має особливості оформлення, визначену законом тривалість, а також впливає на страховий і трудовий стаж.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 25 Закону України «Про відпустки» працівникові може надаватися відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею 6 років (якщо дитина хвора на цукровий діабет I типу (інсулінозалежна), — до досягнення дитиною 16-річного віку, а якщо дитині встановлена категорія «дитина-інвалід підгрупи А» — до досягнення нею 18-річного віку, ). Це один з видів відпусток, за який не нараховується заробітна плата. Тобто це відпустка без збереження заробітної плати, або відпустка за свій рахунок.

Одна з головних умов, при якій роботодавець повинен надати таку відпустку, – це необхідність дитини в домашньому догляді, що обумовлено проблемами зі здоров’ям. Таку вимогу недостатньо сформувати в усному вигляді або написати у довільній формі. Вимога на оформлення відпустки має підтверджуватися відповідним медичним висновком.

Для отримання відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку слід подати такі документи:

  • медичний висновок – видається за формою первинної облікової документації              № 080-1/о «Довідка про необхідність дитини (дитини-інваліда) у домашньому догляді». Мінімальний термін дії довідки – 6 місяців;
  • письмова заява особи.

Після отримання зазначених документів роботодавець видає відповідний наказ. Жодна інформація, пов’язана з наданням відпустки, не вноситься до трудової книжки.

Роботодавець не може відмовити у наданні відпустки за свій рахунок, адже працівникам гарантується право на отримання відпустки по догляду за дитиною до 6 років          п. 1 ч. 3 ст. 25 Закону України «Про відпустки» та ч. 6 ст. 179 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП України).

Звичайно, в більшості випадків відпустку оформляє мама дитини, проте законодавством передбачено ряд інших осіб, які також можуть скористатися цим правом. У ч. 7 ст. 179 КЗпП України ч. 2, 3 ст. 18 Закону України «Про відпустки» встановлено, що відпустка по догляду за дитиною може повністю або частинами використовуватися батьком дитини, бабусею, дідом чи іншими родичами, які фактично доглядають за дитиною.

         Згідно ч. 1 п. 4 ст. 9 Закону України «Про відпустки», відпустка по догляду за дитиною до 6 років не зараховується до стажу роботи, що дає право на одержання щорічної основної відпустки тривалістю. Аналогічна ситуація і з відпусткою по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Однак, період перебування у відпустці по догляду за дитиною до 6 років зараховується до загального безперервного стажу та стажу роботи за фахом. За особою зберігається місце роботи та посада протягом всієї тривалості відпустки без збереження заробітної плати (доходу) в зв’язку з необхідністю домашнього догляду за дитиною.

Жінка або інші родичі, які здійснюють догляд за дитиною, можуть працювати на умовах неповного робочого часу або вдома, що гарантується ч. 8 ст. 179 КЗпП України та ч.4 ст. 18 Закону України «Про відпустки». Відпустку по догляду за дитиною можна перервати. Це не заборонено на законодавчому рівні та гарантується ч. 7 ст. 179 КЗпП України. Для цього необхідно написати відповідну заяву. Перервати й повторно оформити відпустку без збереження заробітної плати можна необмежену кількість разів, проте в межах терміну дії довідки № 080-1/о.

          Роботодавцю потрібно вирішити питання про заміну тимчасово відсутнього працівника. У даній ситуації можливо: встановити додаткові посадові обов’язки між працівника; прийняти нового працівника за строковим трудовим договором; перевести на тимчасовій основі працівника з іншої посади.

         Перебування у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку також зараховується до трудового стажу.

           Визначення страхового стажу міститься в ч. 1 ст. 21 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Страховий стаж – це період (строк), протягом якого особа підлягала страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та за який щомісяця сплачено нею та роботодавцем або нею страхові внески в сумі не менше мінімального страхового внеску. В якості одного з винятків відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку також включається до страхового стажу як період, за який сплачено страхові внески. Виходячи з визначення, протягом часу перебування у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку за працівника не сплачується єдиний внесок в установленому законом порядку. Тому перебування у такій відпустці не зараховується до страхового стажу.

          До 28 лютого 2001 року (з дати набрання чинності Законом України від 18.01.2001 р. № 2240-III «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням») відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку зараховувалася до страхового стажу.

          

 

Щоб отримати безоплатну юридичну консультацію та роз’яснення з правових питань ви можете звернутись до відділу «Хотинське бюро правової допомоги» Кельменецького МЦ з надання БВПД, що знаходиться за адресою: м. Хотин,                               вул. О. Кобилянської, 2А за номером:+380973285578, (03731)2-10-61; електронна адреса: khotynske@legalaid.cv.ua; скайп-зв’язок: live:khotynske, Хотинське бюро правової допомоги,

0 800 213 103 – цілодобово.                                                                        

                                                                                                                       В. о. начальника відділу

«Хотинське бюро правової допомоги»

Руснак Г.В.

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь