Рукшинська сільська об'єднана територіальна громада

Чернівецька область, Дністровський район

Гордівці

Розташовані Гордівці за 13 км від районного центру – Хотина та за 60 км від залізничної станції Новоселиця. Село нараховує 260 дворів, має 488 осіб населення.
Вперше в документах село згадується ХУІІ ст.
В західній околиці Гордівців на березі Дністра розташоване давньоруське селище ХІІ-ХІІІ ст. Через територію села проходить Троянів вал (І ст. н. е.), який тягнеться вздовж Дністра майже на 4 км.
Перші поселенці Гордівців селились в урочищі „Дука”. Село ділиться на урочища: Помірки, Пожарники, Ковпаків яр, Попів яр, Городчик, Данчиско, Турецький вал.
Село Гордівці впродовж багатьох років належало молдавським дворянам і дуже часто приписане було до с. Рашкова. Селяни вважались кріпаками. На початку ХУШ ст. село належало пахарнику Нікулче. Було 8 господарств феодала і 35 господарств вільних селян. За переписом 1774 року в селі налічувалось 33 господарства.
У ХУШ – на початку ХІХ ст. зустрічається змінена назва села – Гергеуци. За переписом 1817 року в селі Гергеуци було: „Низш. сосл.: 26 хоз., 2 вд., 3 бурл. Всего 29 м. и 2 ж. Вотчина пренадлежит господину спатарю Іоану Никульче из Молдавии; обнимает 420 ар. земли. И владельческая мельница в сельской балке”.

В „Клірових відомостях” Хотинського повіту за 1840 рік (в справі помилково вказано 1820 рік) записано, що поміщиця села – молдавська княгиня Катерина Гікава,
проживала в Липканах. В цей рік в селі було 46 дворів, в яких проживало 397 осіб.
В 1886 році власником села Гордівців був Чолак Карп, який мав 111 десятин землі, 310 десятин лісу, всього 421 десятину. Селянам належало 202 десятини. Село Гордівці входило до складу Рукшинської волості, а з 1918 року Рукшинської примарії.
Коли в 1884 році проводився перепис населення Хотинського повіту, то виявилось, що в с. Гордівцях не було жодної грамотної особи.
Довгий час в селі не було церкви і селяни змушені були на моління ходити в с. Чепоноси. Коли збудована церква в с. Гордівцях – невідомо. В 1887 році на ремонт церкви зібрано було 1400 рублів. Це значить, що церква вже існувала. Очевидно, це була дерев’яна церква хатнього типу. Сучасна кам’яна церква збудована в 1895 році. Вона володіла 15,5 десятинами землі. В 1904 році це була Царе-Костянтинівська церква. Іконостас в церкві розписано Колибняком Олександром Васильовичем.
В селі певний час проживало 471 чоловік. А в 1911 році кількість жителів села зменшилась. Проте вже в 1912 році в Гордівцях мешкало 525 осіб, які володіли 338 десятинами землі.
Першу школу в селі було відкрито тільки в 1919 році. Це була звичайна початкова школа, в якій навчалось 30-40 учнів.
1930 року в селі проживало 566 чоловік. В 1941 році в селі Гордівцях було 169 дворів. 1943 року румунські окупанти прагнули змінити назву села Гордівців на Каскади (Водо-пади), пояснюючи це тим, що біля села на річці Гуків є водопади.
На початку ХХ століття в селі було три водяних млини, побудовані Д. І. Будзаном. Нині в селі не збереглося жодного млина.
В 1944 році 50 чоловік із с. Гордівці були призвані до Червоної Армії і відправлені
на фронт. Із них 12 чоловік полягли в боях з фашизмом.
Після війни в селі існував колгосп, який незабаром було об’єднано із колгоспом в с. Рашків. До 1991 року в Гордівцях не було сільської ради. Тепер тут є сільська рада, клуб, філія районної централізованої бібліотечної системи, початкова школа, ФАП, крамниця. 28 серпня 1998 року в селі відбулося освячення гарної каплиці, до спорудження якої найбільше коштів і сил доклала сім’я Івана і Людмили Чорних.

Основним заняттям жителів села є землеробство і скотарство. Розвиваються тут і ремесла. Зокрема, сільські бондарі А. Хаверюк і П. Панівський виготовляють діжки. Займаються жителі ловлею риби, працюють у лісі.
Чарують зір роботи хрестиком вишивальниці М. П. Філіпчук та її дочки Лідії.
Уродженець села Василь Петрович Садовник – художник, скульптор, член Національної спілки художників України. Працює в станковій, монументальній скульптурі та портретному жанрі.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь