Рукшинська сільська об'єднана територіальна громада

Чернівецька область, Дністровський район

Орестівка

Орестівка – село, було підпорядковане Пригородоцькій сільській раді. Відстань до Хотина – 12 км, до найближчої залізничної станції Кам’янець-Подільський – 32 км. В селі мешкають 630 жителів.
Упродовж кількох століть Орестівка була власністю землевласників, які володіли с. Пригородок. За переказами старожилів, село засноване в середині ХУШ ст. Протягом своєї історії воно мало кілька назв, які надавались селу в залежності від того, хто господарював на цій землі. В усіх документах, писаних при царизмі, це село називали Арестовка. Румунські правителі назвали його Радауць-Радівці. В радянські часи село назвали Орестівкою.
В селі побутує легенда, що його заснував власник села, звільнений від служби генерал-майор кінноти Яків Федорович Гордієв. У народі його чомусь називали Орест,
звідси Орестівка. Існує й інша легенда. Батько Гордієва був зв’язаний з декабристами, за що був заарештований. Російське слово „арешт” і послужило назвою села Орестівка. Назва „Орестівка”, як уже зазначалося дана була селу вже у радянські часи.
В архівних документах за 1820 рік дійсно підтверджено, що власником землі був Гордієв, який проживав в Орестівці, де і був похований. В архівних документах сказано і про те, що в селі проживало 4 особи дворян, 15 кріпосних чоловіків і 8 жінок, вільних селян-царан було 87 чоловіків і 77 жінок. Пізніше власник села змінився. В 1886 році ним був власник села Пригородок Василь Міцо. У двох селах він володів 282 десятинами землі і 608 десятинами лісу. В селі було 29 дворів, які володіли 127 десятинами землі. Село входило до складу Рукшинської волості.
Основне заняття жителів Орестівки – землеробство. За переписом 1883-1884 рр. тут земельний наділ за статутною грамотою складав 3,3 десятини. На 100 га ріллі селяни засівали 37 % кукурудзи, 43 % озимих, 17 % ярини і 3 % – мішанини для корму.
З часом деякі селяни втратили свої наділи, і в 1912 році на 379 жителів села було тільки 103 десятини. Нестача землі змушувала селян Орестівки йти на заробітки, на т. зв. „фальчі” в Подільську губернію, на південь Бессарабії. Їх заробіток там був мізерним.
В давнину у селі панувала суцільна неписьменність.
За переписом 1883-1884 рр. в Орестівці був тільки один грамотний мешканець. Школи не було. Початкова школа в селі відкрита аж у 40-х роках ХХ ст. В 1930 році в селі проживала 471 особа.
У 1937 році в селі збудована церква, яку освячена 24 жовтня. Іконостас для церкви подарували жителі села Бабина Кельменецького району. Першим священиком був Семен Жовнір (1937¬1944 рр.).
В радянський період церква була закрита. В 1993 році під керівництвом о. Анатолія Дудки церкву відремонтували, побудували при ній капличку, яку освятили в 1996 році.
Впродовж 1947-1992 років село на правах бригади входило до Пригородоцького колгоспу. Після розпаювання землі в Орестівці створено товариство з обмеженою відповідальністю „Дністер”, керівником якого є І. С. Заянчуковський. Основна галузь господарства – землеробство, допоміжна -садівництво.
Чоловіки Орестівки брали участь у Другій світовій війні. 39 з них залишились на полях війни. На їх честь у селі збудовано пам’ятник, на якому викарбувані імена всіх полеглих.
Є в селі Орестівка на садибі Ганни Павлівни Шевчук могила генерала російської армії, власника села, членів його сім’ї та близьких. На мармуровому пам’ятнику – напис: „Упокой Господи душу усопшего раба твоего – генерал-майора Николая Яковлевича Гордеева, родившегося 7 февраля 1818 года и скончавшегося 29 мая 1873 года. Читатель (нерозбірливе слово) зто здесь читая вьі молитвенно вдохните и в молитве раба божья Николая помяните”. Як і з-за яких обставин загинув генерал – невідомо. Старожили згадували розповіді своїх батьків, які розповідали, що генерала привезли кіньми у супроводі військового почету і поховали його тут, де була його вотчина. Поряд – могила з бронзовою плитою, на якій був напис, що тут похована сестра генерала Гордеєва, яка була дружиною генерал-лейтенанта Цебрикова. В ще одній могилі поховані четверо малолітніх дітей – дівчаток. Очевидно, вони померли під час епідемії холери або чуми. І ще є могили, пам’ятники – ціле невелике сімейне кладовище в центрі Орестівки. Але могила генерала двічі пограбована: вперше десь у двадцятих роках, а вдруге і в 1949 році.
До послуг жителів села – магазин Рукшинського споживчого товариства (1965 р.), початкова школа (збудована в 1966 році), в якій навчається 27 учнів, ФАП (зав. – С. Л. Тернюк), філія районної централізованої бібліотечної системи, об’єкт дозвілля, стадіон. Село електрифіковане, радіофіковане та газифіковане.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь