Рукшинська сільська об'єднана територіальна громада

Чернівецька область, Дністровський район

Порядок вилучення транспорту під час воєнного стану

Дата: 16.03.2022 15:56
Кількість переглядів: 3860

В умовах воєнного стану права громадян можуть обмежуватися, військове командування може здійснювати, зокрема, примусове відчуження (реквізицію) майна (транспорту), що перебуває у приватній власності мешканців для оборонних потреб держави.

           Насамперед зауважимо, що конфіскувати майно у воєнний час можуть лише за чотирьох обов’язкових умов відповідно до статті 41 Конституції України, статті 353 Цивільного кодексу України, статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» (далі - Закон 389) та статті 3 Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану» (далі - Закон 4765):

  • Відчуження майна приватних осіб може здійснюватися виключно з попереднім або подальшим відшкодуванням його вартості. Безоплатне вилучення стосується лише майна державної власності (ст.1, 9 Закону 4765).
  • Рішення може приймати виключно вище командування Збройних сил України або окремо визначені підрозділи (ст.3 Закону 389) та за погодженням з державною адміністрацією. Без погодження допускають ухвалення рішення лише у місцях бойового зіткнення (ст.4 Закону 4765). Начальники патруля, старші вартові, командири загону територіальної оборони тощо, не наділені таким правом.
  • Реквізиція здійснюється з чітким документальним оформленням угоди. Момент вилучення засвідчують підписанням акта встановленого зразка із зазначенням підстав, ознак майна, розміру виплаченої компенсації тощо (ст.7 Закону 4765).
  • Перед відчуженням здійснюють оцінку ринкової вартості майна, оригінал укладання якого надається власнику (ст.8 Закону 4765). Розмір оцінки можна оскаржити в суді.

           Якщо вказана ситуація все ж виникла, необхідно прослідкувати за дотриманням чотирьох описаних умов. Примірник акта та висновку про оцінку варто зберігати у себе для отримання компенсації або повернення майна після оголошення демобілізації.

Влада не ставить за мету тотальне позбавлення майна мешканців, а вилучення транспорту можливе лише у виняткових випадках.

Наміри осіб по вилученню транспорту з порушенням однієї з чотирьох умов є незаконними та такі дії службовців вчинятися не можуть. Водночас держава не в змозі гарантувати належну поведінку членів воєнізованих формувань противника та недобросовісних мешканців. За таких умов дії ініціатора є самовільними, без дотримання зазначених умов за примусове вилучення майна (транспорту) передбачена кримінальна відповідальність.

Навіть в умовах війни існують свої правила, послідовність дій та гарантії їх дотримання з боку держави. 

У Законі України  «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено поняття  «військово-транспортний обов’язок» за яким транспорт можуть вилучити у керівників державних органів влади, установ, підприємств, організацій, незалежно від форми власності, а також фізичних осіб на потреби Збройних сил України та інших збройних формувань. Підставою для цього має бути документ (частковий наряд), який підписали голова відповідної військової адміністрації  спільно з начальником територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП). Власники зобов’язані такий транспорт доставити у місце, визначене начальником ТЦК та СП до пункту попереднього збору техніки.

Порядок виконання військово-транспортного обов’язку, компенсації шкоди, завданої транспортним засобам і техніці, а також порядок їх повернення протягом 30 календарних днів з дати оголошення демобілізації через військові комісаріати, які здійснили таке залучення, визначений у постанові Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про військово-транспортний обов’язок».

Для повернення транспортних засобів і техніки керівники підприємств, установ та організацій, авто яких залучалися під час мобілізації, звертаються до військового комісаріату за місцем їх залучення з відповідною заявою.

Для отримання компенсації шкоди, завданої транспортним засобам і техніці внаслідок їх залучення під час мобілізації, керівник підприємства, установи та організації, транспортні засоби і техніка яких залучалися під час мобілізації, після оголошення демобілізації та повернення транспортних засобів і техніки звертається до військового комісаріату за місцем їх залучення із заявою, до якої додаються акт приймання-передачі, акт про повернення під час демобілізації транспортних засобів і техніки і висновок експерта (експертне дослідження) або звіт про оцінку майна (акт оцінки майна).

Право на компенсацію шкоди, завданої транспортним засобам і техніці внаслідок їх залучення під час мобілізації, мають юридичні особи комунальної та приватної форми власності, транспортні засоби і техніка яких залучалися для задоволення потреб військових формувань під час мобілізації. Компенсація шкоди здійснюється за кошти державного бюджету протягом п’яти наступних бюджетних періодів після оголошення демобілізації та повернення транспортних засобів і техніки підприємствам, установам та організаціям. У разі коли внаслідок залучення під час мобілізації транспортний засіб або техніка були знищені, їх власнику відшкодовують майнову шкоду, визначену за результатами незалежної оцінки, проведеної відповідно до законодавства про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність, на дату проведення такої оцінки.

Транспортні засоби і техніка, які були знищені внаслідок їх залучення під час мобілізації, підлягають списанню з балансового обліку підприємств, установ та організацій на підставі наданих військовими формуваннями документів, які підтверджують знищення таких транспортних засобів і техніки.

Спори, пов’язані з виплатою компенсації шкоди, завданої транспортним засобам і техніці через їх залучення під час мобілізації та відшкодування майнової шкоди за знищені транспортні засоби і техніку вирішуються в судовому порядку.

 

Щоб отримати безоплатну юридичну консультацію та роз’яснення з правових питань ви можете  звернутись до сектору Хотинське бюро правової допомоги відділу безоплатної правової допомоги Кельменецького МЦ з надання БВПД, що знаходиться за адресою: м. Хотин, вул. О. Кобилянської, 2А за номером:(03731)2-10-61;електронна адреса: khotynske@legalaid.cv.ua; скайп-зв’язок: live:khotynske, Хотинське бюро правової допомоги,

0 800 213 103 – цілодобово.                                                                       

Галина РУСНАК

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь